Jak wynająć samochód bezgotówkowo z oc sprawcy

Uczestniczyłeś w wypadku drogowym, który nie wydarzył się z Twojej winy a Twój pojazd jest teraz w naprawie? Jeśli samochód jest Ci niezbędny do codziennego działania, nie musisz się martwić – przysługuje Ci samochód zastępczy, którego koszt zostanie spłacony przez OC sprawcy zdarzenia drogowego.
Zgodnie z werdyktem Sądu Najwyższego z 2011 roku o samochód zastępczy z OC sprawcy ma prawo ubiegać się każdy, kto partycypował w zdarzeniu drogowym wywołanej przez stronę przeciwną a także w jej efekcie został wyzbyty środka transportu. Bez znaczenia jest to, do jakich celów osobistych lub zawodowych korzystasz z samochodu. Jak ustalisz, iż brak pojazdu naraża Cię na uciążliwości, masz możesz starać się o pojazd zastępczy.

Jakie dokumenty powinno się dorzucić do wniosku o wynajem auta zastępczego?
Podanie o pojazd zastępczy masz prawo złożyć wprost w ubezpieczalni, albowiem takie wyjście w ofercie ma ponadto mnóstwo warsztatów oraz wypożyczalni samochodowych. Część z nich również gwarantuje tę usługę bezkosztowo zdając sobie sprawę, iż nie każdy może sobie pozwolić na kilkunastodniowy najem pojazdu, a potem podejmują się rozwiązać sytuację zwrotu opłat prosto z towarzystwem ubezpieczeniowym winowajcy.

By zdobyć zastępczy pojazd będziesz musiał dopełnić parę formalności. Pamiętaj zatem, ażeby zaopatrzyć się w:

  • dowód osobisty,
  • prawko kierowcy,
  • dowód rejestracyjny poszkodowanego auta,
  • numer i datę szkody,
  • dane umowy ubezpieczeniowej OC winowajcy,
  • papier z zakładu ubezpieczeń z daną o przyjęciu szkody do likwidacji oraz alternatywy najmu auta.

O czym trzeba pamiętać wynajmując pojazd po kolizji?
Samochód zastępczy przysługuje Ci bez względu na to, w jakich celach korzystasz ze swego samochodu na co dzień, jednakże tylko wówczas, jeżeli nie masz innego środka transportu. Jeżeli masz w posiadaniu drugie auto, nie będziesz mógł skorzystać z tej opcji. Miej na uwadze także o tym, że Twój tymczasowy środek transportu nie może być samochodem lepszej kategorii aniżeli to, jakiego posiadaczem jesteś, natomiast cena za wynajęcie nie może przewyższać średniej ceny na rynku.

Okres korzystania z auta zastępczego
Co więcej korzystać z pożyczonego auta masz prawo już od dnia zaistnienia zdarzenia, aż do momentu odebrania swego pojazdu z warsztatu albo w momencie, kiedy wystąpi szkoda całkowita, nawet do chwili zakupu nowego pojazdu.
Gdy zakład ubezpieczeń wykaże, iż zbyt długo zwlekałeś z decyzją to ma prawo odmówić pełnego zwrotu świadczenia.