Jazda samochodem w czasie zimy

Czas zimowy na ulicach wymaga od właścicieli samochodów szczególnego przygotowania auta i większej koncentracji podczas kierowania. Zimą zdarza się najwięcej stłuczek, w szczególności w mieście, gdzie ruch podczas godzin szczytu jest wielki.
Czy, by bezpiecznie podróżować zimą, wystarczy jedynie jeździć wolniej a także ostrożniej? Zapraszamy do zaznajomienia się z kilkoma wskazówkami, jakie ułatwią jazdę samochodem w trakcie zimy.

Koniecznie wykonaj badanie techniczne!
Przed pierwszym śniegiem na drogach koniecznie należy wykonać przegląd samochodu. Jazda zimową porą na letnich oponach jest niedopuszczalna i większość posiadaczy aut respektuje tę normę.
Wskazane jest także zwrócić uwagę na działanie hamulców. Gdy hamulce działają nierówno, łatwiej stracić kontrolę nad autem i wypaść z ulicy w trakcie hamowania. Nierówne działanie hamulca jest niezauważalne podczas lata i jesieni – zimą potrafi doprowadzić do szkody albo stłuczki.
Najrozsądniej przed okresem zimowym zaplanować wymianę klocków hamulcowych. Nasza autowypożyczalnia prowadzi najem aut, jakie są na bieżąco serwisowane u sprawdzonych mechaników samochodowych.
Przed wynajęciem poszczególnego samochodu, sprawdzamy jego stan techniczny, ażeby zapewnić interesantom najlepszy komfort jazdy oraz poziom bezpieczeństwa.

Jak odpowiednio ruszać autem?
Sposób, jakim rusza się pojazdem w czasiew zimy wydaje się mało ważny, lecz dobrze pamiętać o jednej regule. W sytuacji, gdy prowadzący będzie zbyt silnie wciskał pedał gazu to śnieg pod kołami w pierwszej kolejności się rozgrzeje a także roztopi, a następnie zamarznie, tworząc lód. Może to doprowadzić do zaistnienia kłopotów jeszcze przed odjechaniem z parkingu. Pojazd zakopie się jeszcze bardziej, a podwodzie osiądzie.

Co zrobić jeżeli samochód utknął w zaspie?
Przede wszystkim nie wpadać w panikę i nazbyt żarliwie nie naciskać pedału gazu, dlatego że to potrafi wyłącznie pogorszyć sytuację. Najprostszy sposób wymaga kilku powtórzeń poniższych czynności:
•    przede wszystkim powinno się wyprostować koła,
•    następnie delikatnie nacisnąć pedał gazu.
•    jeżeli samochód zacznie się zakopywać, powinno się    dynamicznie wcisnąć sprzęgło,
•    później należy ponownie nacisnąć pedał gazu.

W czasie zimy nie ufaj innym uczestnikom ruchu
Nadmierna brawura jest najczęstszą przyczyną zdarzeń drogowych  w okresie zimy. Powinno się zachować odpowiedni odstęp, zwłaszcza w mieście, gdzie dynamizm na jezdni jest większy. Nawet perfekcyjny i doświadczony prowadzący winien zachować ostrożność w czasie jazdy, nie tylko przez wzgląd na niekorzystne warunki na ulicy, ale również na zachowanie pozostałych posiadaczy samochodów.
Trudno przewidzieć postępowanie każdego z uczestników ruchu, dlatego najrozsądniej zimą zastosować zasadę „ograniczonego zaufania”. Prócz pozostałych pojazdów na drodze, atencję kierowcy winna być skupiona na pieszych i cyklistach.
 Ażeby uniknąć wypadku zachowaj większy odstęp. Ten banalny krok pozwoli na zachowanie dłuższej drogi hamowania i wyższego pułapu bezpieczeństwa.

Nasza autowypożyczalnia prowadzi wynajem pojazdów dostawczych i osobowych, a dla kierowców planujących zimowy wypad w góry, przygotowaliśmy opcję wypożyczenia łańcuchów na koła w korzystnej cenie!

autowypożyczalnia