Samochód zastępczy po wypadku na czas naprawy z ubezpieczenia OC

Przez szereg lat właściciele samochodów walczą z firmami ubezpieczeniowymi o oddanie kosztów wynajmu samochodu zastępczego na czas reperacji rozbitego auta. Do niedawna towarzystwa zwracały takie wydatki tylko osobom, jakie używały auta do prowadzenia działalności gospodarczej. Auto zastępcze Szczecin po kolizji
Niedawno wiele się tymczasem zmieniło, albowiem kierowcy samochodów zyskali w konfliktach z towarzystwami mocny argument w postaci uchwały Sądu Najwyższego, jaki zakwestionował uprzednią praktykę. Jeżeli zatem ktokolwiek zepsuje wasz samochód, nie wahajcie się skorzystać z ów prawa, tym bardziej iż zarówno Biuro Rzecznika Ubezpieczonych, jak i Komisja Nadzoru Finansowegood zawsze miały w tej kwestii po stronie poszkodowanych.
W tej chwili, podczas gdy ich postawę zaakceptował Sąd Najwyższy, który w uchwale przyznał poszkodowanym prawo do zwrotu opłat wynajmu auta zastępczego bez względu na to, do jakich zamiarów go użytkują, ubezpieczyciele mogą co najwyżej wykłócać się o stawkę.
Wskazane jest wiedzieć, iż w tym razie nie musicie wcześniej informować towarzystwo ubezpieczeniowe lub prosić go o zgodę na skorzystanie z usług wypożyczalni pojazdów. Jeżeli wszak nie chcecie sami „walczyć” z firmą ubezpieczeniową, możecie pozostawić to po stronie autowypożyczalni – niektóre z nich są wyspecjalizowane w tego rodzaju rzeczach.
Komu należy się samochód zastępczy Szczecin z OC sprawcy?
Zakłady ubezpieczeniowe przez sporo lat upierały się, iż zwrot kosztów samochodu zastępczego z umowy ubezpieczeniowej OC sprawcy należy się co najwyżej jednostkom, które używały auta do prowadzenia przedsiębiorstwa. W teorii ci, jacy nie byli właścicielami jakiejś działalności gospodarczej, mogli ubiegać się o zwrot wydatków na samochód zastępczy w razie, kiedy mieli problem z dostępem do komunikacji publicznej albo wykazali, że pojazd jest im potrzebny do przewożenia chorych czy niepełnosprawnych.  
Z interpretacją przepisów ambarasy miały również sądy. Ostatecznie rozsupłała to uchwała SN z 17 listopada 2011 r., jaka głosi, że pokrycie wydatków poniesionych na najem auta zastępczego przynależy także osobom, jakie używają swojego auta w celach prywatnych, i nie ma wpływu, czy mają odpowiedni dostęp do łączności miejskiej. Jednakże tu także są wyjątki – TU często nie chcą zapłacić za samochód zastępczy, w sytuacji, gdy pokrzywdzony posiada kolejny samochód.

Na jaki czas można wynająć pojazd zastępczy?
Pojazd zastępczy należy się na okres reperacji, innymi słowy od momentu powstania zdarzenia albo od dnia wstawienia auta do naprawy (jeżeli można było nim wcześniej jeździć) aż do dnia jego odbioru. Inaczej wygląda to w wypadku szkody całkowitej. Zakłady ubezpieczeniowe twierdzą, iż pokrzywdzony może korzystać z auta zastępczego na ich koszt do chwili wypłaty pieniędzy.
Pomimo tego uchwała SN z dnia 22 listopada 2013 r. opiniuje, że refundacja kosztów pożyczenia przynależy aż do chwili nabycia kolejnego auta. Nie można wszak przedłużać ów czasu w nieskończoność – jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe dowiedzie waszą opieszałość w ustalaniu formalności lub warsztatowi usługa zajmie wyraźnie więcej czasu, niż następuje to z technologii reperacji, pieniędzy za to nie pozyskacie.

Jakie auto zastępczy można nająć?

Jeżeli będziecie poszukiwać pojazdu zastępczego, zwróćcie uwagę na dwie kwestie. Przede wszystkim: auto nie powinien być lepszej klasy niż wasz uszkodzony samochód – kiedy jeździliście między innymi kompaktem, możecie wypożyczyć co tylko auto kompaktowe albo mniejsze.
Po drugie: ceny, za jakie najmujecie samochód, nie mogą przewyższać średnich cen w branży lokalnej.  Najrozsądniej jest dobrać tą autowypożyczalnię, jaka ma już doświadczenie z wynajmowaniem pojazdów zastępczych, organizowaniem każdych formalności i rachowaniem się wprost z firmami ubezpieczeniowymi.

Czy samochód zastępczy można wypożyczyć bezgotówkowo?
Wynajęcie pojazdu na kilka bądź kilkanaście dni to istotne obciążenie pieniężne. Nie każdego stać na tak spore wydatki, szczególnie, iż trudno przewidzieć, kiedy ubezpieczyciel odda pieniądze i czy cała sprawa nie zakończy się przed sądem. W takich kontekstach niektóre wypożyczalnie oferują własną pomoc i same frapują się ściąganiem opłat od zakładów ubezpieczeń, a w takim przypadku klient nie zapłaci za pojazd ani grosza.

Kiedy można zaholować pojazd na koszt towarzystwa ubezpieczeniowego?
Podczas gdy wasze auto po stłuczce nie nadaje się do dalszej jazdy, koszty holowania do warsztatu albo innego określonego przez was miejsca zostaną pokryte z umowy ubezpieczeniowej odpowiedzialności cywilnej winowajcy. Nie ma większych wątpliwości co do odpowiedzialności ubezpieczyciela sprawcy, chociaż kontrowersyjne kwestie pojawiają się w sytuacji kosztów takowej usługi.  
Stosownie z prawem poszkodowany jest zobligowany do minimalizowania kosztów. Firmy ubezpieczeniowe, powołując się na te zapisy, nieraz negują wysokość kwitów za usługę holowania, kiedy stawki przekraczają standardową  cenę na lokalnym rynku.

Dokąd można holować pojazd na koszt sprawcy?
Nie liczcie na to, że firma ubezpieczeniowa zgodzi się na przetransportowanie auta na drugi skraj państwa, kiedy tam nie przebywacie, a posiadacie np. znanego blacharza. Ażeby uniknąć konfliktów z firmą likwidującą szkodę, lepiej skontaktujcie się z ubezpieczalnią (sprawcy albo waszym), zanim zlecicie przetransportowanie uszkodzonego pojazdu przypadkowej jednostce holowniczej.
W ten sposób unikniecie konfliktów o kwotę – to znaczące, jako że poniektóre pomoce drogowe potrafią być w znacznym stopniu droższe niż konkurencja. Całkiem prawdopodobne też, iż towarzystwo ubezpieczeniowe kooperuje z firmą oferującą usługi holownicze, dzięki czemu holowanie odbędzie się bezgotówkowo.

Warto zbierać wszystkie rachunki

Polisa OC sprawcy obejmuje nie wyłącznie cenę holowania i wynajęcia samochodu zastępczego, lecz ponadto wszystkie dalsze koszty poniesione z uwagi na brak auta, przykładowo wartość przewozu taksówką z domu do warsztatu, z miejsca stłuczki do domu itd., jak i wydatki na zabezpieczenie auta przed dalszym psuciem, czy takie jak najem miejsca parkingowego i nabycie pokrowca chroniącego rozbite auto przed brzydką pogodą.
Takie specjalne koszty zakład ubezpieczeń w większości wypadków refunduje, ale wyłącznie jeśli na całość macie rachunki i faktury.

Poszkodowani z przewagą
SN przyjął, iż poszkodowanym należy się zwrot wydatków pożyczenia pojazdu. Nie musicie udowadniać, iż wykorzystujecie go codziennie i macie problem z dojazdem autobusem do pracy.